בדיקת MRI לב – כל מה שחשוב לדעת

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקת MRI לב

אם אתם ניצבים לקראת בדיקת MRI לב, או חושבים שכדאי לכם לקבל הפנייה לבדיקה, יש כמה דברים חשובים ביותר שכדאי לדעת לפני. המאמר הזה יעשה לכם סדר בכל הדברים המשמעותיים סביב הבדיקה.

מעמד של בדיקה מסוג זה הוא אף לא נעים אך ידע מעמיק לקראת הבדיקה יכול להקל עליכם ולו במעט. מדובר בבדיקה מצוינת שהיא אחד מפלאי הרפואה הטכנולוגים של העידן המודרני. בדיקה מקיפה שנותנת הרבה מידע, וכך יכולה לעזור בצורה משמעותית בטיפול המקיף שתדרשו לקבל. הבדיקה ממפה את הלב בצורה מפורטת, רצינית ומקיפה ואף שוללת מצבים רפואיים רבים. במאמר זה נפרט מתי עושים MRI לב, מה יתרונות וחסרונות הבדיקה ולא פחות חשוב – איך צריך להתכונן לקראתה.

בדיקת MRI לב

MRI  לב – הסבר על הבדיקה

MRI זה ראשי תיבות של  Magnetic Resonance Imaging ומדובר למעשה בהדמיה בתהודה גנטית. במילים פשוטות – צפייה מעמיקה בשריר הלב על שלל תפקודיו ופרטיו השונים. הבדיקה מאד מקצועית ומעניקה תוצאות מדויקות שיכולות להנחות את הרופאים כיצד לטפל במקרה בצורה הטובה ביותר, לצד שלילת מצבים מסוכנים כאלה ואחרים.

הבדיקה הזו הפכה בשנים האחרונות להיות מאד פופולרית בתחום רפואת הלב. הפופולריות שלה נובעת בין היתר, מהעובדה המשמחת שהבדיקה היא ללא חשיפה לקרינה מייננת, מה שהופך אותה לבטוחה ונטולת סיכונים בניגוד לבדיקת סי טי לדוגמא.

MRI לב מחיר  

בגלל שמדובר בבדיקה מצוינת ובחוד החנית של הרפואה המערבית, נעשה במהלך הבדיקה שימוש בציוד מיוחד מחוכם וכלל לא זול. חשוב גם לדעת שיוקר הבדיקה מייצר מצב של תורים ארוכים. בעוד שהבדיקה עצמה אינה זולה, עם ביטוח נכון וכיסוי של קופת החולים תוכלו לשלם על בדיקת MRI מעט מאד. בגלל תדירות התורים המועטה שווה לשקול לעשות ביטוח פרטי שיכול לקדם את התור בצורה משמעותית במקרה הצורך.

מטרות הבדיקה המרכזיות

כפי שציינו טכניקת הבדיקה נעשת בהדמיה בתהודה מגנטית. במילים אחרות ההדמיה צופה בשריר הלב, מפרטת ומשקפת את המצב של חלקי הלב השונים. בבדיקה אפשר לראות את חללי הלב בצורה מעמיקה ואת כלי הדם שתפקידם חשוב ביותר ויש לבדוק שהם אינם חסומים. כך משמשת הבדיקה להערכת תפקוד חללי הלב. בנוסף יכולה הבדיקה לזהות צלקות בשריר הלב, קרישי דם בלב ובמקרה הצורך גם גידולים שונים בלב.

אבחון מחלות דרך MRI לב

הבדיקה תאבחן מחלות של שריר הלב מסוגים שונים, במידה ויש כאלה. לעיתים הבדיקה תערך כדי לבצע הערכת תפקודי לב לאחר טיפולים או תרופות מסוגים מסוימים. כך לדוגמא, יכול להיות שאם אתם מטופלים בכימותרפיה, תדרשו על ידי הרופא שלכם לעבור בדיקת MRI לב אבל חשוב לבצע את הבדיקה במכון MRI. במקרים של MRI קוצב לב חשוב מאד להתייעץ בצורה מעמיקה עם הרופא על מנת לדעת מה מטרת הבדיקה ואיך יש לנהוג לקראתה. בדיקת MRI לב יכולה לחשוף גם מומים מולדים עליהם חשוב מאד לדעת במקרים מסוימים, כדי לבחור באופני טיפול מתאימים. בנוסף הבדיקה מאפשרת להבחין בין קריש דם לגידול בלב.

אופן הביצוע של בדיקת MRI לב

הבדיקה מבוצעת על ידי סורקים עם שדה מגנטי. במהלך הבדיקה משתנה החוזק של השדה המגנטי ומתבצעת פעולה של הפעלת גלי רדיו. רקמות הגוף מגיבות לשינויים האלה והתגובה הזו בעצם מייצרת מין מיפוי של מצב הלב ומאפשרת פענוח אזורים חריגים בלב. לעיתים את הבדיקה תלווה הזלפה של התרופה 'דובוטאמין' (ולעתים בשילוב עם 'אטרופין') במינון עולה. זאת על מנת להאיץ את הדופק כדי להגיע לדופק נכון, המתאים למטרות הבדיקה אותה אתם נדרשים לעבור.

MRI  לב שיטות בדיקה שונות

בגלל שמטרות הבדיקה משתנות מבדיקה לבדיקה גם שיטות הבדיקה אינן זהות בין המטופלים. הנה שתיים מהשיטות הפופולריות ביותר כיום:

דם שחור

בדיקה משמשת בעיקר להערכת המבנה האנטומי של הלב. בבדיקה הזו נחפש גושים בלב ונוכל להתחיל להבין את המצב. בנוסף זו בדיקה שיכולה לחשוף מומים מולדים בלב ובכך להשפיע בצורה נחרצת על המשך הטיפול הטוב ביותר עבורכם.

דם לבן

בבדיקה זו נתמקד בנפחים של חללי הלב ובהערכת מסת שריר הלב. המידע הזה יכול להיות מאד מועיל במקרה של תפקוד לקוי ויחשוף בעיות שחשוב לטפל בהן בהקדם.

אלה הן רק שתי שיטות מובילות בתחום, אך יש עוד רבות. שוחחו לעומק עם הרופא שלכם ובקשו שיסביר מה מטרת הבדיקה ובאיזה שיטה ישתמשו המומחים כדי לחקור את מצב הלב שלכם.

הכנה לבדיקת MRI

בדיקות MRI דורשות הכנה מוקדמת, אך לא מרובה. הדבר הכי חשוב הוא החובה להיות ״נטולי מתכות״, לכן חשוב להשאיר את כל התכשיטים שלכם בבית. לפעמים חלק מהנבדקים עלולים למצוא את הבדיקה לא נוחה או לא נעימה ולכן על מנת להקל על עצמכם חשוב שתהיו לבושים בצורה קלילה נעימה. בחרו בגדי טריקו נעימים ולא לוחצים שיאפשרו לכם נוחות ונינוחות ככל הניתן במהלך הבדיקה. נשים, שימו לב לא ללבוש חזייה עם ברזלים שכן זה גם לא נוח וגם אסור להבדק עם מתכות על הגוף. לחלק הנבדקים קר מאד בתוך המכשיר ולכן חשוב לזכור להביא סוודר או משהו מחמם. אנחנו ממליצים גם על גרביים שיכולים להפוך את החוויה לקצת יותר חמימה, ולהקל עליכם במעט.

לסיכום, בדיקת MRI לב יכולה להיות מאד משמעותית וממש מצילת חיים במקרים רבים. הלב הוא מסתורין קסום שחוקרים ורופאים רבים עוד מנסים לפענח. הבדיקה שופכת אור בצורה מפורטת על מצב הלב שלכם ומעניקה לרופאים שלכם ידע נרחב שעוזר להם לטפל בכם בצורה הטובה ביותר. התכוננו לבדיקה כמה שעות לפני, הגיעו עם בגדים קלילים ועם מלווה שאתם סומכים עליו ובצעו את הבדיקה בהקדם האפשרי.

לכל שאלה או בקשה התכתבו איתנו כאן

פורטל שירותי בריאות בישראל

אתר בתי חולים בישראל מאפשר לכם לקבל מידע מדוייק ומהימן אודות כל בתי החולים הפועלים בישראל, המחלקות בבתי החולים, התמחויות מיוחדות במסגרת כל בית חולים ומידע שימושי נוסף. המידע באתר מסודר בצורה יעילה ונוחה לחיפוש, המאפשרת לכם לקבל את כל המידע הדרוש לכם.

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן