דיספפסיה – איך אדע אם זה מה שיש לי?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

במערכת העיכול שלל תופעות שגורמות לתסמינים שונים. גם אנשים בריאים לחלוטין סובלים מדי פעם מצרבות, כאבי בטן, בחילות, הקאות, שלשולים ועוד. זה מה שהופך את האבחון של בעיות שונות במערכת העיכול למורכב יותר. לעיתים קשה לדעת מתי סימפטומים שאנחנו חווים הופכים מסתם וירוס להפרעה של ממש או מחלה כרונית. אחת מההפרעות שסימפטומים שונים יכולים להצביע עליהם היא דיספפסיה. מי שסובל מהפרעת דיספפסיה, עלול לחוש אי נוחות בחלק העליון של הבטן לצד תסמינים נוספים כמו כאבים שונים, תחושה של שובע מהיר, צרבות, בחילות, גזים ועוד. התלונות של מי שסובל מהתופעה מתרכזות לרוב בתחושות בבטן העליונה. הדיספפסיה תמיד תהיה ברקע ונוטה ללכת ולחזור בעוצמות משתנות מרגע האבחון. מדובר בתופעה מאד נפוצה והיא יכולה להופיע בקרב עד 25% מהאוכלוסייה.

מתי ובאיזה מצבים עלולה להופיע דיספפסיה?

לצערי, עדיין לא נמצא המקור האמיתי להופעת הדיספפסיה. ישנם גורמים שיכולים לקשר בינם לבין התסמונת כמו בעיות בקצב התרוקנות הקיבה, קושי בהסתגלות למזונות מסוימים, זיהומים כמו חיידק ההליקוטבקטר וגם הרבה פעמים כשזה נוגע להפרעות שונות במערכת העיכול, הסיבה יכולה להיות נפשית. מצב נפשי ירוד עקב חרדות, לחץ מתמשך או דיכאון גם עלולים להגביר את הסיכוי להופעת התסמונת. אנחנו יודעים שמקור התופעה אינו קשור לבעיות מבניות במערכת העיכול, מה שלעיתים מוביל להפרעות אחרות. ישנם מקרים בהם התסמינים מאד קלים ולא מלווים בבעיות רפואיות המצריכות טיפול או אבחון, אבל ישנם מקרים בהם תסמיני המחלה יותר חמורים ואז נדרשת התייחסות רפואית. כמו בהפרעות אחרות של מערכת העיכול, כאשר סובלים מאד מהתסמינים זה השלב שמתחילים לחפש אחר שורש הבעיה.

מה התסמינים הבולטים של דיספפסיה?
התסמינים של דיספפסיה יכולים להופיע בו זמנית או לסירוגין, בכל פעם תסמין אחר. התסמינים יכולים להיות דיי שוליים ולאפשר המשך תפקוד רגיל או חמורים עד  כדי פגיעה בבריאות, באיכות החיים ובתפקוד התקין.  בין התסמינים הנפוצים תוכלו למצוא:

●       כאב או אי נוחות בחלק העליון של הבטן

●       הגעה מהירה לשבוע גם אחרי שאוכלים מעט

●       תחושת נפיחות בבטן העליונה

●       ירידה בתאבון

●       תחושות שונות של צרבת, עלייה של מיצי קיבה

●       גיהוקים, שיהוקים

●       בחילות והקאות

●       קושי בבליעה

●       ירידה במשקל

איך מאבחנים את התופעה ואיך מטפלים בה?

במקרים בהם המטופל מתקשה לבלוע ויורד במשקל, נוטים ברפואה להעמיק בבירור ולחפש אחר המקור של הבעיה. לעיתים מגיעים לאבחנה על דרך השלילה, כאשר שוללים הפרעות אחרות. אם התסמינים של התופעה קלים היא יכולה להישאר ללא טיפול, לעיתים התסמינים מתעצמים בעקבות חרדה ועצם האבחון מקל עליהם. מכיוון שאין ממש מענה להפרעה ברפואה המערבית רבים פונים לטיפול ברפואה המשלימה.

  1. שינויים באורח החיים – נמצא שאפשר להקל על דיספפסיה באמצעות שינויים באורח החיים ובהרגלים כמו הימנעות מעישון, הימנעות מאלכוהול, שינה באופן מוגבה, פעילות גופנית מתונה, סביבה נטולת לחצים ככל האפשר ועוד.
  2. הרגלי תזונה – כמו בהפרעות אחרות של מערכת העיכול אפשר להקל על הסימפטומים באמצעות שינויים בהרגלי התזונה. סיום האכילה שעתיים לפחות לפני השינה ואכילת ארוחות קטנות לאורך היום במקום ארוחות גדולות ומרוכזות, יכולים להקל על אי הנוחות.
  3. המלצות תזונה – נמצא כי ישנם מזונות שיכולים להקל על תחושות וסימפטומים בעקבות דיספפסיה כמו הוספה של שקדים טבעיים וזרעי שומר, צריכת חלב שקדים או אורז במקום חלב פרה, שתייה של חליטות מרגיעות קיבה דוגמת קמומיל ועוד. כמו כן נמצא שמזונות מסוימים עלולים להגביר את הסימפטומים ולכן מומלץ לצמצם את צריכתם: עגבניות, חצילים, פירות הדר, מזונות חריפים או מזונות המכילים אחוזים גבוהים של שמן.

טיפול בדיספפסיה באמצעות רפואה סינית

הרפואה הסינית מתייחסת לגוף כמכלול, כמערכת שצריך לשמור עליה זורמת ומאוזנת. על פי הרפואה הסינית, מצב של דיספפסיה עלול להיגרם כאשר ישנה הפרעה בזרימת האנרגיה בכבד, מה שמוביל להפרעות שונות בטחול ובקיבה ולהופעתם של הסימפטומים המעיקים של דיספפסיה. במקרים כאלו אפשר לטפל באמצעות הרפואה הסינית בצמחי מרפא המסייעים לאזן את האנרגיה ולהשיב את מערכת העיכול לאיזון ופעילות סדירה. כמו כן לצמחי מרפא השפעה חיובית על תחושות של רוגע. לצד הטיפול בצמחי מרפא אפשר לשלב טיפול באמצעות דיקור סיני שגם משפר את זרימת האנרגיה ואת התנועתיות של המעיים וחיזוק תפקידה של הקיבה. באמצעות דיקור סיני ניתן להפחית לחץ וחרדה ולהקל על קשיים במערכת העיכול.

כמו תופעות אחרות של הפרעות במערכת העיכול, גם דיספפסיה עלולה להקשות על מי שסובל ממנה להתנהל כרגיל. הסימפטומים יכולים לתפוס אותנו ברגעים לא צפויים ולהיות מביכים או לגרום לאי נוחות, פעמים רבות החרדה והלחץ מהתופעות, לפני האבחנה, מגבירים את הופעת התסמינים ולהפך, אם נמצאים בתקופות של לחץ וחרדה התופעות גוברות. אין סיבה להמשיך ולסבול מתופעות שונות של מערכת העיכול, אפשר לפנות לטיפול ולהקל על הסימפטומים ועל תחושת הלחץ והחרדה.

לכל שאלה או בקשה התכתבו איתנו כאן

פורטל שירותי בריאות בישראל

אתר בתי חולים בישראל מאפשר לכם לקבל מידע מדוייק ומהימן אודות כל בתי החולים הפועלים בישראל, המחלקות בבתי החולים, התמחויות מיוחדות במסגרת כל בית חולים ומידע שימושי נוסף. המידע באתר מסודר בצורה יעילה ונוחה לחיפוש, המאפשרת לכם לקבל את כל המידע הדרוש לכם.

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן