MRI בטן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

MRI בטן

MRI  בטן היא בדיקה שנועדה לבחון ולמפות לעומק את האיברים הפנימיים השונים הנמצאים בחלל הבטן. היא בדיקה חשובה ורמת היעילות שלה מאד גבוהה. למעשה בדיקה MRI  הינה אחת מהשיטות הרפואיות הטובות ביותר שיש לרפואה המערבית להציע. תפקידה העיקרי הוא איתור מחלות ובעיות אחרות בגוף. בבטן יש לה חשיבות יתרה בגלל ריבוי האיברים הפנימיים, אותם ניתן לבחון רק בשיטות דימות כאלה ואחרות. אם אתם ניצבים לפני הבדיקה, יש כמה דברים שכדאי שתדעו. הכנו עבורכם מדריך עם כל מה שהכי חשוב לדעת.

MRI בטן

MRI בטן – הסבר כללי על הבדיקה

MRI  בטן או בעברית תהודה מגנטית גרעינית היא שיטת דימות מתקדמת למיפוי, גילוי ואיתור מחלות, בעיות ושלל תפקודים לקויים של מערכות הגוף הפנימיות. השיטה משתמשת בשדה מגנטי עוצמתי ובגלי רדיו אליהם מגיבים האיברים השונים, ובכך מאפשרים לנו לראות תמונה מפורטת של האיברים הפנימיים בגוף האדם. בשיטה זו ניתן לזהות מצבי מחלה, נזק ושינוים מבניים ברקמות הגוף הרכות, במפרקים, בעצמות ועוד. חלק מהדברים האלה אינם ניתנים לזיהוי באמצעי שיטות דימות אחרות כגון  כגון רנטגן CT או אפילו אולטרה סאונד.

החדשות הטובות בנוגע לבדיקה זו הן שהיא כלל לא מסוכנת ולא חושפת את הנבדק לקרינה, בניגוד לשיטות אחרות. בדיקת  MRI לא עושה שימוש כלל בקרינה מיננת, אלא נשענת על טכניקות אחרות לגמרי ולכן אין בה סכנת קרינה. בדיקת  MRI בטוחה לכולם ואפילו לנשים בהריון.

MRI בטן – יעילות הבדיקה

התמונה המתקבלת ב-MRI היא באיכות גבוהה מאד ומאפשרת קבלת חתכים של גוף הנבדק בכל מישור: מאונך, רוחב, ואלכסון. הבדיקה יעילה במיוחד במצב שבו יש לבדוק את המתרחש באיברי הבטן הפנימיים. כך לדוגמא MRI  בטן תחתונה יתן לנו תמונה רחבה ומדויקת של מצב הבטן התחתונה.

כל הנתונים האלה הופכים אותה לבדיקה מאד מבוקשת ולעיתים יש המתנה ארוכה אפילו של כמה חודשים, עד השגת תור. לכן חלק מהאנשים בוחרים לעשות את הבדיקה באופן פרטי ולשלם מכיסם או דרך ביטוח רפואי, אם יש להם והוא מכסה בדיקות מסוג זה.

מהלך הבדיקה

הנבדק מתבקש להגיע לבית החולים או למוסד המבצע את הבדיקה בבגדים נוחים, אף שלעיתים המוסד עצמו מספק לו חלוק מתאים לבדיקה. במקרה של בטן לרוב יספק המוסד חלוק מתאים, נוח ודק המאפשר בדיקה טובה ומפורטת.

במהלך הבדיקה עצמה יכנס הנבדק למין צינור גדול (יש המכנים אותו חללית) ויתבקש לשכב בתוכו למשך זמן הבדיקה. לעיתים יתבקש הנבדק לעצור את הנשימה או לא לזוז לכמה שניות.

במקרה מסוימים יעשה שימוש בחומר ניגוד שתפקידו לתרום בזיהוי וגילוי הליקויים השונים באיזור הבטן. במידה ויש להשתמש בחומר ניגוד תקבלו זריקה בתחילת הבדיקה. החומר הניתן הוא חומד נגוד מתכתי בעל תכונות מגנטיות שמאפשר הדגמה יעילה יותר של כלי הדם ומגביר את איכות הסריקה. החומר מבוסס לרוב על גדוליניום. בנגוד לחומרי נגוד שמבוססים על יוד, גדוליניום כמעט שאינו גורם לתגובות אלרגיות או לתופעות לוואי.

MRI בטן  – באיזה מקרים תתבצע הבדיקה?

כאמור בדיקה זו משמשת להערכה ואבחון של אברים הנמצאים בחלל הבטן. חלל הבטן מכיל איברים רגישים רבים העלולים להיות מסובכים בשל מחלה, דלקת או אפילו גידול.

אלה הם חלק מהאיברים המרכזיים שבהם יכולה בדיקת MRI  בטן או בדיקת MRI  בטן תחתונה לחשוף ליקויים, בעיות או גידולים:

כליות ובלוטת יותרת הכליה

לכליות חשיבות תפקודית רבה לכלל תפקוד הגוף. במידה והן אינן מתפקדות כראוי הגוף יסבול מתופעות לוואי רבות. MRI  בטן יפרט את איזור הכליות ויאבחן את מצבן. בעקבות האבחון תוכלו לזכות בטיפול נכון ומדויק.

הלבלב

איבר פנימי וחשוב לאיזון הגוף, ובמידה ויש איתו בעיה, העניין דורש טיפול מיידי. MRI  בטן תחתונה

יחשוף את מצב הלבלב ויתן מידע מקיף על התפקוד או הבעיות שיש בו. בדיקה הנעשית כדי לאבחון מחלות בדרכי המרה והלבלב נקראת MRCP היא בדיקה מעולה ומפורטת. בניגוד לבדיקות אחרות שנותנות אינדיקציה בקשר ללבלב היא אינה פולשנית.

כבד

בדיקה אליה מפנים הרופאים אחרי ממצאים אחרים שעלו בבדיקות דימות אחרות, וכעת הם מבקשים להבין את המצב לאושרו כדי לאפשר טיפול מתאים.

הטחול ואברי מערכת העיכול

ממצאי הבדיקה מפורטים מאד יוכלו להצביע על בעיות באיברים מערכת העיכול  כגון הרחבה של דרכי המרה או ציסטות וגידולים.

המעי הדק

בדיקה חשובה מאד לחולי קרוהן או קוליטיס כיבית שכן היא חושפת בצורה מקצועית את הפיזור והמיקום של נגעים לאורך המעי הדק. כך יכולה הבדיקה לתת הערכת מצב קריטית לחולה, או בכלל לאבחן את המחלה. אבחון נכון במקרה הזה הוא מאד חשוב כי הוא ישפיע בצורה נחרצת על אופני הטיפול השונים.

אלה הן רק חלק מהדוגמאות אותם יכולה הבדיקה החשובה לאבחן.

הכנה לבדיקה

במקרים מסוימים יש לבצע צום לפני MRI בטן. עליכם לוודא שאתם מקבלים מהרופא שלכם את ההנחיות המדויקות לקראת ביצוע הבדיקה. לפני MRI בטן לצום יש חשיבות קריטית ולכן אין לפספס את ההנחייה הזו. בבדיקות מסוימות, כגון המעי הדק, תתבקשו גם לשתות כליטר שתייה מתוקה המכילה את הסוכר מניטול. תמיסת המניטול מרחיבה את המעי ומאפשרת תמונת מצב מפורטת ויעילה של מצב המעי.

לצערנו יש לתמיסה תופעת לואי קלה: היא עלולה לגרום לשלשול במשך כשעה עד שעתיים לאחר הבדיקה.

לסיכום, בדיקת MRI  בטן הינה בדיקה מצוינת, ככל הנראה הטובה ביותר שקיימת בתחום כיום. היא יכולה לחשוף בפנינו דברים רבים על תפקודי האיברים הנמצאים בחלל הבטן, לרבות גידולים, נגעים וציסטות החשובים מאד לאיתור. במידה ואתם נזקקים לבדיקה כזו וודאו שאתם מתכוננים אליה כראוי ומבצעים אותה בזמן.

לכל שאלה או בקשה התכתבו איתנו כאן

פורטל שירותי בריאות בישראל

אתר בתי חולים בישראל מאפשר לכם לקבל מידע מדוייק ומהימן אודות כל בתי החולים הפועלים בישראל, המחלקות בבתי החולים, התמחויות מיוחדות במסגרת כל בית חולים ומידע שימושי נוסף. המידע באתר מסודר בצורה יעילה ונוחה לחיפוש, המאפשרת לכם לקבל את כל המידע הדרוש לכם.

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן